آشنایی با کوره القایی : عملکرد ساختمان و مزایای کوره القایی
امروزه کوره القایی یا همان عملیات حرارتی القایی در صنعت جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است.در سیستم های سخت کاری سنتی که با استفاده از کوره های نمکی صورت می گرفت امکان ایجاد سختی موضعی در بخش مشخصی از قطعه کار امکان پذیر نبود که با استفاده از کوره القایی و سیستم های جدید ترانزیستوری فرکانس بالا این امکان فراهم شده است . همچنین با بکار گیری این تکنولوژی کاربردهای بی نظیری همانند درز جوش القایی لوله و پروفیل های آهنی و آلومینیومی با ضخامت های 0.2 و 0.18 میلی متر در فرکانس های بالای 400 KHZ فراهم شده است.در سیستم کوره القایی ابتدا با استفاده از یک رکتیفایر انرژی الکتریکی شبکه برق سراسری به یک ولتاژ DC تبدیل شده و سپس با استفاده ازسوئیچهای فرکانس بالای ترانزیستوری به روش سوئیچ جریان یا سوئیچ ولتاژ به سیگنال با فرکانس بالا تبدیل می شود که این فرکانس باید با توجه به کاربردهای مختلف، انتخاب گردد. بعنوان مثال در کاربردهایی نظیر ذوب و فورج و آنیل فلزات آهنی (فولاد های کربن دار)فرکانس شبکه و فرکانس های زیر 1 KHZ انتخاب می شود و در کاربرد هایی نظیر جوش آلومینیوم و سخت کاری سطحی با عمق کمتر از 0.5 mm فرکانس حدود 400 KHZ و بالاتر مناسب خواهد بود. كوره هاي القايي در مقايسه با كوره هاي سوخت فسيلي داراي مزاياي فراواني از جمله دقت بيشتر ، تميزي و تلفات گرمايي كمتراست . همچنين در كوره های غیر القایی اندازه كوره بسيار بزرگ بوده و راه اندازي و خاموش كردن آنها زمانبراست . اساس كار كوره هاي القايي عبارت است از عبور جريان از يك سيم پيچ و استفاده از ميدان مغناطيسي براي ايجاد جريان در هسته سيم پيچ . در اين كوره ها از حرارت ايجاد شده توسط تلفات فوكو و هيسترزيس براي ذوب فلزات يا هرگونه عمليات حرارتي استفاده مي شود . اولین كوره القايي كه مورد بهره برداري قرار گرفت از شبكه اصلي قدرت تغذيه ميشد و هيچگونه تبديل فركانسي صورت نمي گرفت . با توجه به اينكه افزايش فركانس تغذيه كوره القایی موجب كاهش ابعاد آن و بالا رفتن توان (تلفات) مي شود ، براي رسيدن به اين هدف ، در ابتدا منابع تغذيه موتور ژنراتوري مورد استفاده واقع گرديد . هر چند با اين منابع مي توان فركانس را تا حدودي بالا برد ، ولي محدوديت فركانس و عدم قابليت تغيير آن و در نهايت عدم تطبيق سيستم تغذيه با كوره القایی، دو مشکل مهم اين سيستمها به شمار ميرفت . با توجه به اين معايب با ورود عناصر نيمه هادي (ترانزیستور ) به حيطه صنعت موجب گرديد منابع تغذيه استاتيك جايگزين منابع قبلي شوند.
از لحاظ سيستم قدرت ميتوان سيستمهاي کوره القايي را به چهار دسته اساسي تقسيم نمود :
الف ) سيستمهاي منبع (Supply Systems)
در اين سيستمها كه فركانس كار آنها بين 50 تا 60 هرتز و 150 تا 540 هرتز مي باشد احتياجي به تبديل فركانس نيست و با توجه به فركانس كار ،‌ عمق نفوذ جريان زياد بوده و حدود 10 تا 100 ميليمتر مي باشد . همچنين مقدار توان لازم تا حدود چندين صد مگا وات نيز ميرسد .

ب ) سيستمهاي موتورـژنراتور (Motor-Generator Systems)
فركانس اين سيستمها از 500 هرتز تا 10 كيلو هرتز مي باشد . در اين سيستمها تبديل فركانس لازم بوده و اين عمل بوسيله ژنراتورهاي كوپل شده با موتورهاي القايي صورت مي پذيرد . همچنين در اين سيستمها توان به وسيله ماشينهاي 500 كيلو وات تامين ميگردد و براي بدست آوردن توانهاي بالاتر ،‌ از سري كردن ماشينها استفاده ميشود . عمق نفوذ در اين سيستمها به خاطر بالاتر بودن فركانس نسبت به سيستمها منبع ، كمتر بوده و در حدود 1 تا 10 ميليمتر است .

ج ) سيستمهاي مبدل نيمه هادي (Solid-State Converter Systems)
در اين سيستمها فركانس در محدوده HZ 500 تا KHZ‌ 100 بوده و تبديل فركانس به طرق گوناگوني صورت ميپذيرد . در اين سيستمها از سوئيچهاي نيمه هادي استفاده ميشود و توان مبدل بستگي به نوع كاربرد آن تا حدود MW 2 ميتواند برسد .

د ) سيستمهاي فركانس راديويي (Radio-Frequency System)
فركانس كار در اين سيستم در محدوده KHZ 100 تا MHZ 10 مي باشد . از اين سيستمها براي عمق نفوذ جريان بسيار سطحي، در حدود 1/0 تا 2 ميليمتر استفاده مي گردد و در آن از روش گرمايي متمركز با سرعت توليد بالا استفاده ميگردد
USAIran
آفلاین - شرکت کوره شهاب
آفلاین - شرکت کوره شهاب ×

برای خروج اطمینان دارید؟

بله خیر

لطفا صبر کنید...
در اولین فرصت پاسخگوی شما هستیم
در حال حاظر آنلاین نیست پیام خود را بگذارید
این فیلد نمیتواند خالی باشد
این فیلد نمیتواند خالی باشد
این فیلد نمیتواند خالی باشد

Thank you for chatting with us !

گفتگوی دوباره